A disputa
A versenyszabályzat
Felkészítő tréning
Programtervezet
A részvétel
A csapatok
Szervezők
A nemzetközi szabályoknak megfelelően lebonyolítandó disputa témája az Európai Unió: működése, hatása polgárai életére történelmi, társadalmi, vagy akár gazdasági szempontból.
A Dél-alföldi régió versenyének helye és időpontja:
Kecskemét,
2010. április 16-17-18.
A komoly témákról folyó vitát a hétvége alatt interaktív, közösségformáló játékok és médiapedagógiai foglalkozások színesítik majd. A programban a vitaverseny fordulói mellett szerepel személyes kampányfilm-forgatás, uniós ismeretszerző játék angol nyelvtanárral és rendhagyó zenés-táncos program is.
A rendezvény célja nem kevesebb, mint a korosztály érdeklődésének felkeltése európai állampolgárságukban és kommunikációs képességükben rejlő lehetőségeikre, amely - többek között - pályaválasztásukhoz nyújthat a jövőben komoly segítséget.
A verseny alapos, ám érdekfeszítő és a későbbiekben is hasznos felkészülést kíván mind a csapattagoktól, mind tanáraiktól. A tanárok, februári, egy napos tréningjüket követően, segítik diákjaikat a disputa játékszabályainak elsajátításában, míg a tanulóknak bizonyos Európai uniós témákban kell háttérismereteket szerezniük és fejleszteni vitakészségüket az áprilisi verseny megkezdéséig.
A Vita-csata azonban elsősorban verseny annak elengedhetetlen részével, a nyereménnyel, melyért megéri küzdeni, készülni hónapokig. A pedagógusok új ismeretségekkel és hasznos fejlesztő taneszközökkel, a résztvevő diákok új barátokkal és egy vidám, izgalmas élmény emlékével, míg a győztesek a fentieken kívül értékes nyereményekkel térhetnek haza a három napos megmérettetésről.
A disputa versenyszabályzatának rövid összefoglalása:
Az alkalmazott disputa-szabályok alapján két csapat (3-3 fő) vitatkozik formális keretek között, rendszerint előre megadott témáról.
A témát tételmondat formájában fogalmazzák meg. A felkészülés során a csapatok összegyűjtik a tétel igazsága mellett és az ellen szóló érveket is, hiszen személyes meggyőződésük nem játszik szerepet abban, hogy állító vagy tagadó szerepben kell-e vitázniuk.
Disputa bíró irányítja a vita menetét, ő ügyel az időkeretek és a szabályok megtartására. Ahogy egyre kevesebb csapat vesz részt a versenyben, egyre magasabb szintű a mérkőzés, egyre rangosabb "bírói testület" értékel.
Szombaton és vasárnap a kiesett és a várakozó csapatok forgószínpadszerűen, különböző közösségi játékokban, ismeretterjesztő foglalkozásokon, kampány-videoklip forgatáson vesznek részt, illetve a szurkolótábort alkotják. A felkészítő tanárok egy-egy zsűriben foglalnak helyet, illetve részt vesznek a számukra érdekes kísérő programokon. A Vita-csatát a vasárnapi, médianyilvános döntő koronázza meg, és az ünnepélyes díjátadó ünnepség zárja.
A részt vevő diákok és tanáraik számára térítésmentes
- a versenyen és a kísérőprogramokon való részvétel;
- az étkezés (pénteken vacsora, szombaton reggeli, ebéd és vacsora, vasárnap reggeli és ebéd);
- a szállás a rendezvény helyszínétől eltérő településről érkezőknek (ajánlott a rendezvény bentlakásos jellege és az esti programok miatt);
- útiköltség;
- a tanárok számára felkészítő tréningen való részvétel.
Rövid programtervezet
A versenyen 16 db 3 fős csapat játszik. A pénteki sajtótájékoztatót és a felkészülést-bemelegítést követően szombaton lesznek az elő- és középdöntők, majd vasárnap a 2. középdöntő, a döntő illetve a díjkiosztó ünnepség.
Jelentkezési feltételek
Iskolánként 6 fő diák és 2 fő tanár jelentkezését várjuk, ezzel egy iskola 2 db 3 fős vitacsapatot állít fel.
Diákok (iskolánként):
- 6 fő 11. évfolyamos diák (tanári engedéllyel 10. és 12. évfolyamos is elfogadható);
- jó kommunikációs képességek;
- az angol nyelvismeret előny, de nem kötelező.
Tanárok (iskolánként):
- 1 fő felkészítő tanár;
- 1 fő partnertanár;
- akik lehetőleg különböző, a témához valamilyen módon köthető szakiránnyal rendelkező pedagógusok (pl. történelem, társadalomismeret, földrajz, idegen nyelv, magyar nyelv).
A csapatok
Felelős szervező: KULTINDEX, Zongor Attila ügyvezető
Szakmai partner: Vizuális Világ Alapítvány (VVA)
Kiemelt kommunikációs partnerek: Tempus Közalapítvány, Europe Direct Hálózat.
"A jelen honlapon megjelenített információk tartalmáért az Európai Bizottság valamint a Külügyminisztérium semmilyen formában nem felel."
|